Ezen oldal lényege:

hogy újra megtanuljuk a természet növényeit, a körülöttünk lévő szereket a magunk hasznára fordítani, hiszen ezek már úgy is itt vannak. Éljünk a lehetőséggel. Ha csak néhány esetben elhagyod a szintetikus, készen kapható, életünket megkönnyítő vegyszereket, már sokat teszel a környezetedért, gyerekeidért.
Arról nem is beszélve, hogy büszke lehetsz magadra: tettél értük valamit :-)

Itt a tél!

Itt a tél!

2010. szeptember 17., péntek

Birsalmasajt

Most van itt a szezonja ennek a fanyar, ízetlen kőkemény almaszerűségnek. Na de ez az alma az álruhába bújt finomság. Hihetetlen milyen finom befőttet, lekvárt, sajtot lehet belőle készíteni. Az íze egyedi lesz, nem hasonlítható semmihez. 
Én tegnap sajtot készítettem. Almasajtot. Igazi ínyencség, és nagyon sokáig eltartható. Arról nem is beszélve, hogy celofánba csomagolva csemegeként meglepheted vele a barátokat, a családtagokat. Örülni fognak neki.

Ami az ezzel járó munkát illeti, hát nem könnyű a "kövecses" magházat kivágni, egyáltalán feldarabolni a gyümölcsöt. Készülj fel a paszírozásra is. Kell egy kis idő. Nekem az 5 kilónyi alma eltartott egész nap. Főleg egy pici gyerek "segítségével", jövőre a nagyijához viszem (vagy ő főzi be az almát).

amire szükséged lesz:
alma, cukor, szita, éles kés.
Szóval fogod az almát - amennyid van, mérlegelve az energiaszintedet - száraz ruhával megtörlöd, hogy a szöszök lejöjjenek (én nem mostam meg, szép tiszták voltak a fán), félbe, ill. negyedekbe vágod, kiszeded a magházát és a szárrészt. Héját ne pucold le, abban van pektin, az kell a kocsonyásodáshoz. Ha ez megvan, fazékban annyi vízzel, ami ellepi, felteszed főni (elég gyorsan megpuhul), leszűröd és kezdődhet a paszírozás.
Én erre bevetettem a fém teaszűrőkanalat és a rézmozsár törőjét. Annak a súlya csodákra képes az almapéppel.
Ezt a pépet kell lemérned. Minden lemért kilogrammhoz keverj 80 dkg cukrot. Egy széles lábasban, de még jobb egy mély fazék - a fröccsenés esetére - tedd fel főni, folyamatosan kavargatni kell, le ne égjen a cukor miatt.
Ahogy fő egyre sötétebb színű és egyre sűrűbb lesz, akkor lesz jó, ha hideg tányérra cseppentve el kezd bőrösödni a teteje, megdermed (ez nálam a 4 kg pépnél 3 és fél óra volt! kicsi gyerek mellett nagy idő).
Most ki kell öntened egy előre beolajozott formába (salátás tálka, pudingforma, mély tányér...). Én egy közepes méretű tepsibe öntöttem. Kiöntés előtt diót keverhetsz bele (durvára tört diót), nagyon finom a két íz együtt.
Másnapig hűvös helyen pihentesd, akkor borítsd ki sütőpapírra és 2-3 hétig tartsd langyos helyen. Nagyim ilyenkor a kályha tetejére rakta. Nagyon jó neki egyébként a konyhaszekrény teteje is, lényeg, hogy tudjon szikkadni. 
Esetleg néhány órára bedughatod a langyos sütőbe is. Ha kiszáradt, olyan lesz, mind a dzsem, vágható és csomagolható. Dobozba dugva is eláll.
Összességében kicsit macerás és időigényes - főleg nagyobb mennyiségnél - de annyira finom a végeredmény!

Tipp: ne ijedj meg ha nem akar másnapra megkeményedni. Én is jártam már így. Vagy üvegekbe töltöd és lekvárként ugyanolyan jó ízű lesz, vagy visszatöltöd a fazékba és újra felfőzöd, csak egy kicsit tovább kell főzni, hogy sűrűbb legyen.
Sok sikert és kitartást!

1 megjegyzés:

  1. Képzeld el én a minap szerettem volna venni birsalmát!De nem kaptam csak külföldit, tudod mennyiért kínálták!?1000.- volt kilója!!!
    Én ezt nem értem, miért nincs magyar birsalma?

    VálaszTörlés